Przykładem poddanym badaniom jest detal o otwartych powierzchniach i dobrym dojściu narzędzia skrawającego do obrabianych powierzchni. Został wybrany ze względu na użycie bardzo sztywnego narzędzia, które ma swoje ograniczenia ale jednocześnie uwypukla najbardziej przewagę tej metody nad konwencjonalną obróbką wykańczającą powierzchni.
Ścieżkę narzędziową wygenerowano w programie typu CAM a następnie zmodyfikowano stałym offsetem ze względu na nieosiowy charakter narzędzia jakim jest wytaczak. Obróbkę przeprowadzono na 5-cio osiowej obrabiarce mocując próbki w dwóch różnych obszarach stołu.
Podczas obróbki wykonano 4 następujące próbki:
01-kl – próbka obrobiona klasycznie w technologii trzyosiowej – czas obróbki 21min
Parametry:
f = 6 000 mm/min
ap = 0,1 mm
ae = 0,1 mm
n=15 000 obr/min
narzędzie – dwupiórowy frez z czołem kulistym z węglika spiekanego
01-a – próbka obrobiona metodą cięcia ciągłego z detalem zamocowanym centralnie nad stołem – czas obróbki 8min
Parametry:
Fmax = Vc = 15 000 mm/min
ap = 0,1 mm
ae = 0,1 mm
n=0 obr/min
narzędzie – płytka tokarska z węglika spiekanego z promieniem naroża równym 0,8mm
01-b – próbka obrobiona metodą cięcia ciągłego z detalem zamocowanym na skraju stołu – czas obróbki 9 min
Parametry:
Fmax = Vc = 15 000 mm/min
ap = 0,1 mm
ae = 0,1 mm
n=0 obr/min
narzędzie – płytka tokarska z węglika spiekanego z promieniem naroża równym 0,8mm
02-b – próbka obrobiona metodą cięcia ciągłego z detalem zamocowanym na skraju stołu – czas obróbki 15min
Parametry:
Fmax = Vc = 4 000 mm/min
ap = 0,1 mm
ae = 0,1 mm
n=0 obr/min
narzędzie – płytka tokarska z węglika spiekanego z promieniem naroża równym 0,8mm
Zamocowanie próbki 01-kl ze względu na pozycję nie ma znaczenia bo obróbka jest i tak trzy osiowa. Zamocowania pozostałych próbek mają znaczenie ze względu na położenie osi A, która odpowiada za utrzymanie stałego kąta przyłożenia. Prędkość zmiany tego kąta wynikająca z utrzymaniem posuwu może mieć wpływ na jakość powierzchni, gdyż prędkość ta jest ograniczona dynamiką napędu osi A. Poza tym utrzymanie pozycji narzędzia w osiach XYZ również zależy od dynamiki tych osi bo obróbka jest symultaniczna i osie te muszą nadążać za zaprogramowaną pozycją w zależności od wartości pozycji w osi A.
Ocena jakości powierzchni
Najbardziej jednolitą powierzchnię w ocenie gołym okiem prezentują próbki zamontowane centralnie na stole. Zauważalna jest wyraźna różnica w ocenie chropowatości między wszystkimi czterema próbkami na korzyść metody ciągłego cięcia. Próbka 02-a w ocenie wizualnej posiada największą falistość, próbka 02-b obrabiana wolniej falistość ma znacznie lepszą, natomiast 01-a nie różni się od próbki 01-kl pod kątem wizualnej oceny falistości.
W obserwacji powierzchni pod mikroskopem nie widać różnic między wszystkimi trzema próbkami wykonanymi metodą cięcia ciągłego. Znacznie gorzej pod kątem chropowatości wypada przy tych próbkach klasyczna metoda (01-kl). Widoczne na niej są ślady po nieciągłym skrawaniu frezem wieloostrzowym. Chropowatość prostopadła do kierunku ruchu narzędzia w obydwu metodach wydaje się być porównywalna, natomiast chropowatość zgodna z kierunkiem ruchu narzędzia wygląda na kilkukrotnie lepszą dla metody ciągłego cięcia. W wizualnej ocenie przypomina ona powierzchnię po szlifowaniu.
Próbka wykonana metodą klasyczną (zdjęcie mikroskopowe)
Próbka wykonana metodą CC (zdjęcie mikroskopowe)
Próbka wykonana metodą klasyczną (zdjęcie mikroskopowe). Dla zobrazowania skali zdjęcie zrobiono z drucikiem o średnicy 0,2mm
Próbka wykonana metodą klasyczną (zdjęcie mikroskopowe). Dla zobrazowania skali zdjęcie zrobiono z drucikiem o średnicy 0,2mm
Pomiar chropowatości
Badań chropowatości dokonano w oparciu o parametr Ra. Chropowatość zmierzono w dwóch kierunkach. Kierunek X – jest to kierunek zgodny z liniami wierszowania w strategii obróbkowej oraz kierunek Y – prostopadły do linii wierszowania. Każdego pomiaru chropowatości dokonano dwukrotnie w dwóch różnych miejscach powierzchni (indeksy x1, x2 oraz y1, y2 w poniższej tabeli)
Parametry pomiaru
lr = 0,8 – długość odcinka elementarnego
ln = 4 – długość odcinka pomiarowego
Po pomiarach chropowatości wszystkich czterech próbek widać, że metoda ciągłego cięcia, przy krótszym czasie obróbki, daje czterokrotnie lepszy parametr Ra w kierunku zgodnym z ruchem narzędzia niż klasyczna metoda. Kierunek prostopadły do ruchu narzędzia cechuje się prawie identycznym parametrem Ra. Na korzyść metody ciągłego cięcia w tym porównaniu przemawia fakt, że została ona wykonana narzędziem z narożem o prawie dwukrotnie mniejszym promieniu.
Pomiar kształtu
Badania kształtu dokonano na współrzędnościowej maszynie pomiarowej metodą skanowania.
Do pomiaru użyto rubinowej kulki pomiarowej o nominalnej średnicy 4mm i okrągłości kształtu równej 0,3 mikrometra. Wszystkie punkty zbierano co 0,1 mm.
Wyniki pomiarów przedstawiono w poniższej tabeli w dwóch wariantach:
A – bez dodatkowej obróbki (wszystkie punkty pomiarowe o współrzędnych sczytanych bezpośrednio z głowicy pomiarowej (Metoda oceny wyników – Gauss)
B – z usunięciem punktów nietypowych i zadanym filtrem
Filtr dolnoprzepustowy (50 fal na obrót F/O, długość fali Lc = 2,5mm)
Usunięcie punktów nietypowych (wewnątrz CM = 3, poza CM = 3)
Dokładności z badanych kształtów wypadają najlepiej dla próbek zamocowanych w centrum stołu. Obydwie próbki 01-kl oraz 01-a cechują się kilkumikronową odchyłką kształtu. Próbka wykonana metodą klasyczną ma najlepsze wyniki. Najgorzej wypada próbka zamocowana na skraju stołu (02-a), której kształt osiąga maksymalnie 18 mikrometrów. Zmniejszenie prędkości obróbki w próbce zamocowanej w taki sam sposób (02-b) powoduje utrzymanie dokładności kształtu na poziomie kilku mikrometrów i nie odbiega od próbki zamocowanej w centrum stołu.