> Polietylen PE
> Poliamid PA
> Poliacetal POM
> Teflon PTFE
> Poliwęglan CE
> Pleksa PMMa
> PET PET
> PVDF PVDF
> PEEK PEEK
> Inne
PET
PET powstaje poprzez kondensację kwasu tereftalowego i glikolu etylenowego. Tworzywo to łączy w sobie wysoką sztywność, stabilności wymiarową oraz posiada niski współczynnik tarcia co powoduje polepszenie właściwości ślizgowych Posiada również niski współczynnik rozszerzalności cieplnej.
Cechy PET:
Właściwości PET:
Zastosowanie PET:
PET dzięki swoim właściwością posiada wiele zastosowań. Dzięki jego niskiej chłonności wody oraz dobrych właściwościach ślizgowych stosuje się go do elementów precyzyjnych. Wykonuje się z niego kola zębate, łożyska, listwy ślizgowe, prowadnice. Używa się go również do wykonania elementów pracujących w trudnych warunkach takich jak środowisko kwaśne i zasadowe. Z PET-u wykonuje się również części elektroizolacyjne i elektromechaniczne.
Modyfikacje:
PET TX jest odmianą Pet-u wzbogaconą o środek smarujący, który jest rozprowadzony w całej objętości tworzywa. Dzięki wprowadzeniu środka smarującego uzyskujemy obniżenie współczynnika tarcia. Materiał ten świetnie sprawdza się na łożyska ślizgowe.
PET GF-30 został uzupełniony o włókno szklane. Uzyskano przez to większą sztywność oraz polepszone właściwości elektroizolacyjne.